Bővebben a filmről
ÁLOMBIRODALOM
DK, 2016, 73’
Kínai és angol nyelven, angol felirattal
Rendzte: David Borenstein
Chongqing ingatlanlufija a fiatal Yanát a kínai vidékről a jólét ígéretével csábítja a városba. Külföldieket bérbe adó céget alapít, hogy a kínai ingatlanfejlesztőket ellássák ún. “fehér majmokkal”, azaz olyan külföldiekkel, akik a hírhedt szellemvárosok ingatlaneladásait segítik kosztümös bemutatókkal és (fülsértő) zenés produkciókkal. Az egész vállalkozás Kína társadalmi haladását és gazdasági fejlődését hivatott bizonyítani, de a tömegesen készülő új fejlesztések legtöbbje üresen áll. Yanának nehezére esik összeegyeztetni vidéki gyökereit az előadások és a valóság közti abszurd ellentmondással. A rendező – aki sokáig maga is bérelhető külföldiként működött – a bennfentes és a kívülálló nézőpontját is felkínálja a nézőnek az emberiség történetének legnagyobb építőipari bummjáról, ami a kínai álom krónikája is egyben.
A RENDEZŐRŐL
David Borenstein amerikai rendező jelenleg Koppenhágában él. Rendezett filmet az ARTE, az Al Jazeera English, a Horisonts és a NY Times számára, és továbbiak vannak készülőben. Kína-kutatóként antropológiából doktorált a City University of New York-on. China Dreamland című fimjén Fulbright-ösztöndíjasként kezdett el dolgozni, mialatt urbanizációt és ingatlanspekulációt tanult Kínában. Folyékonyan beszéli a mandarin nyelvet.
A Filmnapokon korábban bemutatott filmje a Bérelj külföldit Kínában!
ADDISZ-ABEBA, KÍNA ÚJ VIRÁGA
DE, 2016, 30’
Angol nyelven, angol felirattal
Rendezte: Silvan Hagenbrock
Bevándorló munkások, gyártulajdonosok és éjszakai klubok táncosai mindennap küzdenek az életben maradásért, hogy minél nagyobb szeletet hasíthassanak ki az olcsó kacatokból óriási eladásokat produkáló város tortájából: Jivu a „Made in China” jelenség nyers, dobogó szíve, ahol minden egyes nap könyökléssel telik. Ahogy az olcsó termékek elárasztották a világpiacokat, százforintos boltok tömkelege jelent meg a Föld minden táján, létrehozva napjaink Klondike-aranylázát, amit a világ leghosszabb vasútvonala köt össze Nyugat-Európa piacaival. A buli évtizedekig tartott, de most néhány résztvevő elköszön és hazamegy. Jivu lakosai egy változóban lévő Kínával kénytelenek szembesülni, ami megpróbál túllépni azon az egyszerű tömeggyártáson, amire az ország gazdasága épült.
A RENDEZŐRŐL
Silvan Hagenbrock (1991, Dortmund) urbanista, filmkészítő és vágó. Kétéves kínai tartózkodását követően a weimari Bauhasus Egyetemen szerezte BA fokozatát, diplomunkákában a filmet eszközként használta Addisz-Abeba kínai fejlesztéseinek bemutatásában. Jelenleg MA képzését a bécsi Iparművészeti Egyetemen végzi társadalmi tervezés mint városi innováció szakon. Emellett a Robert Bosch Alapítvány projektjének, a Városcsinálók Kína-Németországnak a kurátora. Hagenbrock Berlinben és Bécsben él.
A Filmnapokon korábban vetített filmje az Ő Pan Tao.